Acvariu

stavride

Mediterraneus Ponticus
Desi este ciudat sa deschid un Thread despre acvarii la sectiunea ,,Discutii pe uscat,,, o voi face totusi. Intentionez sa cumpar un acvariu pe care sa il tin la birou. Asadar nu vreau sa fie mare si greu de intretinut (dependent de vreo instalatie zgomotoasa si mare). Doresc ceva de aprox. 60 cm lungime, 40 cm profunzime si inaltime 40 cm. Aceste dimensiuni sunt orientative. Revenind la intretinere - programul meu de lucru este de luni pana vineri. In weekend nu stiu cum se pot hrani :). Recomandari de pesti, acvarii, instalatii, mancare, intretinere etc - de la posesori si nu numai, sunt binevenite. Multumesc.

Nu ai văzut la Hornbach. Au pe alese ce te interesează și poți discuta și cu băieții de acolo.

Iti propun ca dupa ce ti-ai procurat si populat acvariul, sa pui sa pluteasca pe apa ca si decoratiuni, si vreo doua-trei mici machete de barci, cu sau fara vele :)

Am urmatorul comentariu, ca posesor de acvariu. Pestii sunt animale dotate cu un sistem digestiv. Ce le intra pe gura le iese pe partea ailalta si nici un filtru nu este suficient de puternic ca sa te scape de ranit ca la porci.

Eu am neglijat (motivat dealtfel) acvariul timp de aproape 3 luni, in care s-a depus pe pereti un strat opac, verde. Asta seara am intrat la "ranit" si sunt uimit cat de fain straluceste pestimea in lumina neoanelor. Intimitatea data de algele depuse pe pereti, le-a dat idei sexoase, astfel ca acum au si pui !!:)
Ideea care se desprinde :
Daca nu suprapopulezi acvariul si ai un sistem de filtrare bine calibrat, rezista si la neglijente duse la extrem (cazul meu) .
Sfaturi foarte competente se gasesc pe www.acvariu.ro unde au si o sectiune "incepatori " . Sunt foarte multe de stiut pe tema "acvariu" si acolo sunt tratate cam toate aspectele. Inclusiv aspectul "compatibilitati " , foarte important de studiat, pentru a sti ce stiuca pui intre platicile din acvariu. :)

Una peste alta, cum spunea si Lipan, oferta Hornbach e foarte buna, pentru ca au pachete complete (acvariu, filtre, lumini, etc...) pe dimensiuni.

Multumiri! Buna idee Guzi :) @orafaz, @florio - o poza cu acvariile voastre aveti? Cat de mari sunt? Eu nu doresc ceva foarte mare si populat. Vreau unul intru clatirea ochilor. Buna idee @lipan cu Hornbach. Sper sa primesc sfaturi dezinteresate de la oameni ce au a spune ceva pertinent in legatura cu subiectul.

PS Florine, Maria este fascinata de pesti? Sper ca se simte bine acum. Multa sanatate fetelor din preajma ta si evident si junior/seniorului :).

Costin zice bine, ce bagi in acvariu pe post de mancare scoti pe post de "masa maro". O solutie mai la indemana este un acvariu "subpopulat", adica un acvariu mare, multe plante si pesti putini si mici (de ex un banc de "neoni"). Te orientezi mai mult pe plante, decor (pietre din roca vulcanica, radacini - totul natural, fara kitchuri) si mai putini pesti.

Daca acvariu e amplasat intr-un loc bun, ferit de lumina directa a soarelui, poti avea un mic ecosistem care se intretine de la sine, fara prea mare efort din partea ta, eventual o data pe luna te ocupi de plante. Daca iei un acvariu complet, nu-ti mai trebuie deca un temporizator pentru lumina.

Pentru hranit pestii atunci cand nu esti in zona sunt niste sisteme automate care se agata de acvariu, scapi de treaba asta cam pentru 20 de zile.

Algele ar trebui sa fie tinute sub control de micul ecosistem, daca-ti apar alge trebuie sa vezi care-i cauza, fiecare tip de alge are alta cauza ... si o rezolvare.

Multumiri! Buna idee Guzi :) @orafaz, @florio - o poza cu acvariile voastre aveti? Cat de mari sunt? Eu nu doresc ceva foarte mare si populat. Vreau unul intru clatirea ochilor. Buna idee @lipan cu Hornbach. Sper sa primesc sfaturi dezinteresate de la oameni ce au a spune ceva pertinent in legatura cu subiectul.

PS Florine, Maria este fascinata de pesti? Sper ca se simte bine acum. Multa sanatate fetelor din preajma ta si evident si junior/seniorului :).

Acvariul are 100x45 cu 40 latime Deci 180l . Mie imi pare MARE :) , dar mai mic nici nu mi-as fi dorit.
Pentru faptul ca sunt doar 10 ciclide si 3 pui , intretinerea acvariului e floare la ureche. Rolias (caci el e vinovatul) mi-a dat acest acvariu cu sistemul complet de filtrare (chiar supracalibrat) temporizator pentru lumina si intregul etc necesar intretinerii .
Vizual, decorativ, acvariul e o picatura fascinanta si multicolora de natura pentru un copil. Chiar sub nasul lui, in camera de zi :) .
Cu siguranta Stefan is va lipi nasul de el, ca un pisoi la panda. :)
Nu cred ca trebuie sa iti faci griji cu privire la intretinerea lui, ci doar sa alegi bine tipul de pesti, sa nu fie prea pretentiosi cu privire la Ph-ul si compozitia apei .

Maria priveste spectacolul colorat, cu cu doi ochi mari, albastri si mirarea celor doua luni traite intens, pana acum . Multumim cu totii pentru urari, si raspundem: DA ! Suntem foaaaarte bine !:)

Atașamente

• 100_7068 mic.jpg
    100_7068 mic.jpg
    77.4 KB · Vizualizări: 53
  • 100_7063mic.jpg
    100_7063mic.jpg
    81.1 KB · Vizualizări: 45
  • 100_7060mic.jpg
    100_7060mic.jpg
    88.2 KB · Vizualizări: 43
  • 100_7061mic.jpg
    100_7061mic.jpg
    88.9 KB · Vizualizări: 43
godac avem,doi ochi albastri avem,merlot........n-avem!asteptam!

Pai nu asteptati ! Veniti la sursa ! :D
Sunt loco si nu parasesc domiciliul, astept vizitatori. Skipper a trecut acum cateva zile, insa mare greseala : cu masina !
Pentru lumea barcaholica, un corolar al unei teorii proprii : """Masina dauneaza grav degustatului !"""

Totodata, n-am sa ma prefac uituc: peste o saptamana va fi ziua ta !!
Eu stau bine cu Merlotul, sper sa te tina godacul :D hahahah....

Pai nu asteptati ! Veniti la sursa ! :D
Sunt loco si nu parasesc domiciliul, astept vizitatori. Skipper a trecut acum cateva zile, insa mare greseala : cu masina !
Pentru lumea barcaholica, un corolar al unei teorii proprii : """Masina dauneaza grav degustatului !"""

Retras in graba din fata vilei lui Florio, imbracat in salopeta si cu aparatul de sudura in spate, nu pot sa spun decat ce-a zis generalul MacArthur la o alta retragere celebra, Filipine '42:
I SHALL RETURN!

Retras in graba din fata vilei lui Florio, imbracat in salopeta si cu aparatul de sudura in spate, nu pot sa spun decat ce-a zis generalul MacArthur la o alta retragere celebra, Filipine '42:
I SHALL RETURN!

da!dar a venit cu ajutoare si cu barci de asalt,au debarcat,au cistigat si au plecat pe propriile picioare(cu plecatul inca nu e sigura chestiunea !:)

stavride;se23210 a spus:
Doresc ceva de aprox. 60 cm lungime, 40 cm profunzime si inaltime 40 cm. Aceste dimensiuni sunt orientative. Revenind la intretinere - programul meu de lucru este de luni pana vineri. In weekend nu stiu cum se pot hrani :). .

Dupa ce acvariul meu cu dimensiuni asemanatoare s-a fisurat(suport neadecvat!) si cei 50 l de apa au disparut undeva sub parchet,am primit interdictie sa cumpar altul,asa ca ofer gratuit cam tot ce este necesar la un acvariu,mai putin sticla;capac +2 tuburi rezerva( 15w,speciale pt.acvarii)filtru intern,incalzitor,substrat,hranitor automat s.a. Oferta vine cam tirziu,dar sunt nou pe aici si abia acum am vazut apelul!

Back
Sus