Caiac Oru

Păi discuțiile erau nedocumentate, mai mult niște opinii, fiindcă abia apăruse acest tip de caiac :) . Nu știa nimeni nimic despre el, putea fi o încercare slabă cu un marketing bun.
Timpul a dovedit că rezistă.
Personal găsesc și acum, după atâtea review-uri, că îmi e mai de folos un gonflabil așa cum este Advanced Frame Convertible (cui care am fost la 2 ediții TID) stabil, cu bună deplasare și direcție,cu loc de bagaje și la nevoie cu spațiu ca într-o canoe (am făcut plimbări cu soția și copilul la bord :) ). La fel și câteva modele Gumotex sunt foarte bune și ceva mai mici la transport.
Despre ieșirile de iarnă pot spune că am făcut o coborâre pe Olt până la Dunăre, cu gonflabilul, doi inși în caiac.
Altfel toată iarna ies cu ceiacul fiindcă în restul sezonului merg cu familia cu velierul. Iarna e doar pentru mine, că frigul nu mă face să renunț la outdoor.
Spre deosebire de fetele din familie, care sunt ca pisicile: friguroase :D

Da... cred ca s-a inteles ca nu insinuam nimic. Fiecare zice ce vrea (si poate). Atata doar ca unele vorbe nu ajuta. Dealtfel apreciez umorul fara de care viata ar fi pustiu! :))
Eu caut un caiac usor transportabil (sunt inca setat pe un caiac gonflabil) doar pentru ture in Delta, ca sa eficientizez acest gen de ture, toti participantii avand caiace gonflabile din aceleasi motive (transport facil- strangi catrafusele si te urci pe nava spre Tulcea). Si nu ma pot hotari, frate! La fiecare gasesc cate o meteahna. :)

As lua un Grabner second-hand sau cu defecte de fabricatie dar chiar si asa sunt scumpe (Ebay). M-am uitat si la Gumotex. De fapt, doar Grabner sau Gumotex au fost in atentia mea dar modelele pentru o persoana sunt doar de agrement (in afara de acel Rush care arată foarte fain dar care pare mai mult pentru ture pe ape repezi, la fel ca si Advanced Frame, decat un caiac cargo, in care sa cari cort,sac de dormit si ce ati mai spus si dumneavoastra).
Mi-ar fi placut sa se mai fabrice Gumotex Helios, un caiac care m-ar multumi din toate punctele de vedere, sau a carui productie sa fi incheiat mai aproape de timpul prezent intrucat orice Helios,acum, trece de 20 de ani vechime si nu stiu cat mai tine lipiciul ala dupa atata timp.

Astfel, tot citind review-uri despre fel de fel de caiace gonflabile, am dat si peste acest caiac Oru. Nu e un caiac pentru Delta, clar! Daca as avea disponibilitati, l-as cumpara doar sa-l am acolo, pentru ce-o fi el sa fie!
Imi place linia lui si modul in care este conceput. Avand alte trei caiace, i-ar veni randul destrul de rar. Dar sa ai un caiac care se strange cat o geanta de voiaj, tot este ceva. Si are si avantajul caiacului rigid.

Aveti toata admiratia mea pentru turele de iarna cu caiacul. Trebuie sa fie o treaba apriga!

https://www.decathlon.ro/p/caiac-go...ch-intarit/_/R-p-340912?mc=8759826&c=ALBASTRU
Ce ziceti de asta?

Nu e nimic complicat la turele de iarna. Vesta de salvare tine de cald. Nici nu trebuie sa-ti pui prea multe haine. Am o problema la extremitati (palme)... imi ingheata inclusiv in manusi groase daca e in jur de 0 grade afara. Cumva e mai bine pentru mine fara manusi. Sau poate nu am gasit manusile potrivite. La 5 grade e deja ok. Un rand de haine de schimb in caz de rasturnare. Nu am haine speciale pentru caiac. Iesim in gasca: 2, 3, 4 pe Dunare sau pe Bratul Macin in zona Brailei, vreo 10 km la deal, vreo 10 km la vale in vreo 4 ore.

https://www.decathlon.ro/p/caiac-go...ch-intarit/_/R-p-340912?mc=8759826&c=ALBASTRU
Ce ziceti de asta?

Nu e nimic complicat la turele de iarna. Vesta de salvare tine de cald. Nici nu trebuie sa-ti pui prea multe haine. Am o problema la extremitati (palme)... imi ingheata inclusiv in manusi groase daca e in jur de 0 grade afara. Cumva e mai bine pentru mine fara manusi. Sau poate nu am gasit manusile potrivite. La 5 grade e deja ok. Un rand de haine de schimb in caz de rasturnare. Nu am haine speciale pentru caiac. Iesim in gasca: 2, 3, 4 pe Dunare sau pe Bratul Macin in zona Brailei, vreo 10 km la deal, vreo 10 km la vale in vreo 4 ore.

Caiacul la care ati atasat link pare a avea o geometrie ca a unui caiac de competitie. Si in privinta tehnologiei drop-stitch parerile sunt inca impartite, in sensul ca astfel de caiace nu au o viata lunga. Si are si ditamai 21,5 kg. Te cocoseste! :)

Tin minte ca am mers in Muntii Macinului, odata, la prima zapada (am vrut sa vedem cum e iarna in Muntii Macinului) si ne-am oprit langa bratul Dunarii, inainte de Greci (un forestier larg ducea aproape de malul apei), era soare, nu batea vantul. Cred ca am avut pentru prima data senzatia ca imi sta inima de frig, dupa vreo 10 minute. Nici n-am apucat sa mancam tot sandwich-ul, nici eu, nici sotia. :) Nici nu stiu cat de repede am intrat in masina. Efectiv, parca iradia acel vant si te facea sa te simti dezbracat total. Si am prins friguri zdravene pe munte. La un minus 28 de grade, in Calimani, aproape ca nici nu puteam sa respiram direct, ci doar prin cagula, cumva!
Chiar m-am gandit cum o fi fost pentru pescarii aia batrani care mai intrau cu lotca la ceva prins de peste. Stiu ca se ajutau cu vodca. Dar cat poti sa te ajuti si cu asta, frate?! :)))))
Aprigi barbati!
Admir la altii ceea ce mie nu-mi este indemana sa fac! :)

Stii ce m-a facut sa trec mai usor peste frig/iarna? Alergarea. Alerg de vreo 9 ani. Am alergat inclusiv la -18 grade intr-o iarna la Baile Tusnad. Daca poti merge pe frig la munte, de ce nu te-ai putea da cu caiacul iarna? Retoric vorbind.

Back
Sus