CRIZA...

Pentru ca tot este pe buzele tuturor si induce mult stress , va propun sa dezbatem masura in care aceasta criza influenteaza / sau nu , proiectele voastre in domeniul barcilor ...

Daca nu avem chef de acest subiect il putem sterge...

Robert, iti pot explica situatia din Danemarca, care este similara cu Germania si alte tari nordice/vestice.
Este foarte simplu: foarte multi oameni si-au cumparat casa si au un credit ipotecar. In anii trecuti valoarea imobilelor a crescut, ajungand la un varf in 2007. Si multi au profitat de diferenta dintre valoarea de piata a casei si valoarea creditului. S-au imprumutat pentru respectiva diferenta si au cheltuit banii pe "lux": barci noi si scumpe, masini, etc.

Acuma valoarea imobilelor scade si se prevede ca va scadea cu ca. 20% in 2009 (analiza Danske Bank). Prin urmare oamenii nu vor mai avea bani sa isi cumpere barci scumpe si unii care s-au imprumutat mai mult decat isi permit se afla in dificultate. Cunosc cazuri in care oamenii isi vand casa pentru ca nu si-o mai permit.

In domeniul navigatiei sportive cred ca in conditii de recesiune va fi mai greu de atras sponsori decat acuma.

Daca adaugi la toate acestea reducerile de personal in mai toate domeniile... "viitorul NU suna bine"!

Dupa parerea mea in Romania nu ar trebui sa fie situatia atata de grava pentru ca piata este in stadiu incipient si are capacitate de crestere foarte mare. In plus, cred ca putini din cei care isi cumpara barci noi le platesc din salar!

Pe mine ma afecteaza criza pozitiv, fiind mai optimist din fire:
- datorita crizei firma la care lucrez a avut de suferit, la nivel de grup
- din cauza asta s-a anulat cheful de craciun
- daca s-a anulat cheful de craciun, inseamna ca timpul in care as fi fost la chef, plus mahmureala de dupa, il pot aloca constructiei barcii :D
- q.e.d.

Eu pot spune ca sunt fericit ca nu mai sunt "negru pe plantatia corporatista", cu toate marlaniile gen team-building, petreceri obligatorii pentru periat sefii, etc, iar ceea ce fac acum nu prea e afectat de criza. Oricum, sunt un tip auster, nu obisnuiesc sa ma arunc in cap la credite decat in caz de stricta necesitate. Despre barci, pentru mine asta nu e un hobby costisitor, sunt bricoleur, si oricum momentan sunt ocupat cu altceva.

Problema e cum va evolua criza, pentru ca dpdv al pietei de barci din Ro lucrurile incepusera sa se miste bine. Balonul de sapun financiar care s-a spart acum nu se aseamana totusi cu negrii ani 1992-1999 ai economiei romanesti, cu inflatia, somajul si saracia crunta de atunci. Acum vor fi afectate veniturile la toate nivelurile, dar asta va insanatosi economia, caci numai eu cunosc multi care s-au lacomit la credite ca sa-si ia BMW sau SUV-uri ca sa-si care hoitu', si acum isi dau cu barda. Lumea va deveni mai chibzuita, si va fi selectie inclusiv printre "barcagii". In esenta s-a revenit la valoarea reala de piata in economie, si cred ca cine va depasi cu bine criza va avea cale libera pe viitor intr-o structura mult mai asezata si sanatoasa. Si pasiunea pt barci va continua indiferent de situatia economica.

Ultima editare:
Multumesc pentru raspunsuri , domnilor...

Cred ca in Danemarca statul se va implica si va sustine masurile de protectie atat de natura sociala , cat si econimica , pentru ca asa este normal , iar Danemarca are resurse... Si , in fond cat timp a tinut nebunia asta cu cresterea nesanatoasa ? In ultimii 3-4 ani , mai accentuat , ca inainte erau cresteri normale , sanatoase , iar lumea era chibzuita si isi schimba masina la 4-5 ani... Cu alte cuvinte cred ca dezechilibrele nu sunt , sau nu ar trebui sa fie majore ... , dupa zeci de ani de stabilitate...

In SUA , insa , probabil ca oamenii au fost alimentati cu banii obtinuti din cresterea de pret a petrolului , ce au fost transferati in razboi si in consum .

Iar Romania este atipica , asa cum bine stiti ... si aici nu a existat nici prudenta , nici intelepciune , nici guvernare eficienta ...

Cred ca , paradoxal , norocul Romaniei acum , este ca e destul de saraca si trebuie sa creasca ... bazat DIN NOU pe consum , mai scump , insa .

Mai avem si alte pareri ?

Robert, stii cum vad eu treaba in Ro dpdv al barcilor? Cea mai mare parte a populatiei va strange ceva ani din bostan ca sa scape de credite, ca multi s-au aruncat in gat la bani obtinuti usor, pe care i-au facut praf si acum sunt la limita si nu-si vor putea permite prea curand jucarii noi. Clasa "medie", adica parvenitii buticari, termopanisti, si alti patronasi-ghiogari needucati se va arunca la ligheane cu motor ca sa-si umfle pipota sau sa-si plimbe cadaoalele fara sa stie soata. Astia deja s-au saturat de SUV-uri si restaurante de fitze si vor altceva, iar pe ei criza nu-i afecteaza prea tare, ca multi sunt cumetriti cu cei care le dau contractele. Clasa "upper" va gasi oricand lovele pentru mofturi gen barci, si depinde cat de snobi vor fi, caci deja pt ei iahturile sunt expresia luxului absolut. Chiar daca intr-un ritm mai lent din cauza crizei, piata de barci din Ro va creste incet si sigur, conditia fiind totusi sa se destepte dobitocii din administratiile locale de pe malurile apelor.

Crizaaaaaaaaaa...nu !, doar se scimba vintul...

Clasa "medie", adica parvenitii buticari, termopanisti, si alti patronasi-ghiogari needucati se va arunca la ligheane cu motor ca sa-si umfle pipota sau sa-si plimbe cadaoalele fara sa stie soata. Astia deja s-au saturat de SUV-uri si restaurante de fitze si vor altceva, iar pe ei criza nu-i afecteaza prea tare, ca multi sunt cumetriti cu cei care le dau contractele. Clasa "upper" va gasi oricand lovele pentru mofturi gen barci, si depinde cat de snobi vor fi, caci deja pt ei iahturile sunt expresia luxului absolut. .

Cred ca Vali a pus "degetul pe rana"...vrei sa vinzi barci in Romania.?..da o "duma" ...ca cel mai "trendi" e sa ai o barca...si vei vinde mult peste asteptari.
Fenomenul denumit "Criza" e o gaselnita a celor care manipuleaza finantele mondiale, asa cum " goana dupa "teroristi" e solutia de a obtine resurse energetice foarte ieftin (...ce daca mor oameni...?...deh...victime colaterale...).
"Criza" asta ,eu o vad ca pe o schimbare a vintului ...Ce vom face....? Eu unul cobor sub punte, pun toate la locul lor legate bine, inchid hublourile, maninc ceva usor..., ma echipez corespunzator..., pun echipajul in tema si ma instalez la cirma . Astept sa vina...cind simt ca nu mai pot, incep rugaciunile...si astept sa treaca...pentru a ma putea bucura de cel mai frumos rasarit...restul va deveni istorie...:)
Anul viitor voi face doua cursuri de pregatire de cite o saptamina pe mare si trei saptamini cu familia pe un velier de 37 - 40 feet in Grecia sau Croatia...dupa care o sa mai vedem cum e cu " Criza " asta... :)

Foarte frumos si foarte optimist postul lui Pilgrim. Felicitari , iti doresc sa navighezi cat mai confortabil prin aceasta scurta schimbare de vant numita
( aproape paranoic ) criza.

Criza finaciara, urmari...

La locul de munca petrecerea de Craciun, in fiecare an s-a dat in luna Noiembrie. Pentru anul acesta a fost aminata pentru inceputul lui Ianuarie 2009.

Nu-i bai!

Sorcova vesela, vom trai, vom :noroc::noroc::noroc:!
Iute ca piperu', tare ca fularu'

Insa,

Cu prima sa n-o infloresca
Si s-o mai mareasca!

:D

In rest, criza trece, barca, masina, casa, ramin, ceea ce le doresc la toti veleistii de bine(am intalnit si de rea credinta :D).

Nu cunosc limba bancheza la perfectie dar cred ca tot acest footai financiar a fost declansat la fix.
Totusi, Administratia Bush impreuna cu EU au actionat chibziut si la timp prin masurile de bail-out, altfel ar fi iesit un footaighedon in toata regula.

Cind spun asta ma refer doar la imposibilitatea fermierilor de a obtine imprumuturi...

La suprafata! Periscopul! Armati, Ochiti, Foc!

"Credeam că inserarea numelui Bush într-o frază face redundantă utilizarea altor termeni referitori la prostie în general şi imbecilitate în particular"

:):):)

Pacatele mele, am pomenit si eu de Presedintele George W Bush iar Capitanul Nemo a sarit ca ars si imediat,

La suprafata! Periscopul! Armati, Ochiti, Foc!

:D :D:D

Glumim si noi.

Normal, intr-o orinduire democratica exista consens si non-sens. De asemenea, exista respect si recunostinta la fel si opusul acestora fata de o figura politica.

Parerea mea este ca manualul de istorie al Romaniei trebuie intr-un rind sau doua, sa aminteasca, obiectiv, si de George W Bush. Merita.

Cine vrea sa-mi puna nota doi pentru raspuns si sa ma dea afara de la ora de istorie mai intii ar trebui sa-mi raspunda de ce merita sau de ce nu merita Presedintele Bush acest mic semn de recunostinta din partea romanasilor.

:D

Normal, intr-o orinduire democratica exista consens si non-sens. De asemenea, exista respect si recunostinta la fel si opusul acestora fata de o figura politica.

Parerea mea este ca manualul de istorie al Romaniei trebuie intr-un rind sau doua, sa aminteasca, obiectiv, si de George W Bush. Merita.

Cine vrea sa-mi puna nota doi pentru raspuns si sa ma dea afara de la ora de istorie mai intii ar trebui sa-mi raspunda de ce merita sau de ce nu merita Presedintele Bush acest mic semn de recunostinta din partea romanasilor.

Glumeşti, desigur.
Ar trebui să-i fiu recunoscător lui Bush? Putem să păstrăm curăţenia forumului prin omiterea numelui acestui Ludwig II von Bayern?
Sunt alte forumuri pe care lumea se înjură din cauze diverse: Steaua, Kosovo, Pol Pot, OTV, Ion Iliescu, Gheorghe Tufiş, etc.

Înalta Curte de pe Potomac nu se află printre subiectele favorite ale majorităţii pământenilor, iar acest lucru nu se datorează americanilor îngâmfaţi şi obezi dar simpatici în ignoranţa lor, ci unora precum individul mai sus menţionat. Slavă Domnului că mai vin şi imigranţi, dar unii sfârşesc prin a fi îndoctrinaţi, întabulaţi şi băgaţi în uniforme cu ecusonul la vedere. Cine a zis că a fost abolită sclavia?

A nu se înţelege că îi urăsc pe americani.

http://www.youtube.com/watch?v=whhbPVrb5KM

Ultima editare:
Capitane Nemo,

Nu glumesc ci vorbesc serios.

M-as fi asteptat la un raspuns mai romanesc venit de la un roman, raspuns bazat pe realiatea dintr-un trecut nu chiar asa de indepartat.

Facaturile internetice sint slabe, mult mai slabe decit cele cinematografice (gen "filmul" W in care s-au investit milioane si milioane de doalari)

Sint gratuite iar tot ce este gratuit valoareaza undeva intre zero si zero barat.

Cu parere de rau si cu respect ca nu putem fi de acord.

pe mine nu ma afecteaza deocamdata criza ... dar ma pune pe ganduri ...
in ceea ce priveste barcile planul meu ramane in picioare si astept vremuri bune pentru achizitionarea unui cutter ... cred ca asa i se mai zice ...
sau mai exact dinghy ... sau velier deschis ... sau ce-o mai fi ... cred ca este foarte mult fun si pentru romania este fix ceea ce iti trebuie ... o barca usor de trans cu masina ... usor de lansat si recuperat plus ca senzatia este la nivel ridicat...

Fara nici o aluzie la stimabilele persoane din aceasta distinsa comunitate :), aveam un bulangiu la munca, si spunea: daca vorbesti prea mult de fotbal inseamna ca a inceput sa-ti moara p..a, daca o dai in politica inseamna ca ti-a murit de mult ;), deci nu cred ca e cazul nostru...

Ultima editare:
Capitane Nemo,

Nu glumesc ci vorbesc serios.

M-as fi asteptat la un raspuns mai romanesc venit de la un roman, raspuns bazat pe realiatea dintr-un trecut nu chiar asa de indepartat.

... singurul lucru bun pe care l-a facut a fost ca a inclus Romania in NATO si asta ii confera dreptul la citeva rinduri in cartea noastra de istorie ... il consider ca fiind primul pas in integrarea Romaniei in Comunitatea Europeana ....

in afara de asta ..... nu merita decit sa fie uitat cit mai repede ....

Orice s-ar zice, daca nu era razboiul cu Irakul, Romania nu era nici acum in Nato :D. Hai c-am luat-o si eu pe aratura politica, sa revenim la economie si crizele ei de ficat...

Back
Sus