Incepator in ape tulburi

Buna ziua si bine v-am găsit!

Ma numesc Andrei Marius, experienta mea pe apa pana in prezent se rezuma la barci gonflabile, windsurf, SUP , scuba si cam atat .

Acum doresc mai mult si intentionez sa achizitionez un trimaran transportabil pe peridoc 😁
Ca si modele , m-am gândit la : Astus 22.5 (7m ), Astus 24 (7,3m ), Dragonfly 800, Corsair 27, Corsair 28CC.

Doresc sa folosesc barca pe rauri, canale si costier ( Dunare, Delta, Litoralul Romanesc) , Excursii pe apa (Mangalia- Istanbul, Marmara) , transportata pe peridoc in Grecia si Croatia si folosita ca si transport intre insule. De-asemenea,, intentionez sa folosesc barca pentru inoptat la bord ocazional ( 2-3 zile ) , platforma de scuba dive si campare pe plaja .
Nu doresc sa infrunt furtuna si marea agitata si nu intentionez sa ma aventurez mai mult decat distantele dintre majoritatea insulelor din Grecia. Daca vine vreme rea , intentionez sa infig barca in cel mai apropiat mal nisipos si sa o asigur cu ancora pe plaja.

Ca si echipaj suntem, eu, nevasta, copilul si ocazional inca o familie , toți suntem obișnuiți cu "luxul " de la cort in sălbatice 🤣, deci spațiul nu este chiar prioritatea nr. 1

Întrebările mele legate de legislatie ar fi diferentele de costuri ( impozite, taxe de port , taxe in Grecia, Croatia, Turcia) inte velierele mai mari de 7m versus cele sub 7m, merita sa ma limitez la o barca de 7m in detrimentul confortului si al siguranței? Pot face un efort financiar initial pt o barca buna , dar aș prefera un cost de întreținere cât mai rezonabil, intentionez sa păstrez ambarcațiunea mai mult timp.

Cum este Marea Neagra comparativ cu Egee si Ionica , este fezabila o croaziera între Mangalia si Istanbul? Defapt, sunt potrivite ambarcațiunile menționate mai sus cu intențiile mele de a le folosi ?

Ce întrebări ar fi cazul sa imi pun ? Ca neștiutor, e greu sa iti pui întrebări 🤣

Salut!
Nu mă pricep la trimarane.
Pentru a pleca offshore între Mangalia şi Istanbul îţi recomand să depăseşti nivelul de începător şi o barcă pe care să o cunoşti bine de categorie B sau A. Am făcut de mai multe ori Mangalia - Rumelifeneri cu bărcuţa mea de 6,90m, e practic o excursie de 300nm în ape internaţionale, foarte mişto ca sailing (vânt relativ constant, ape destul de pustii) dar tocmai că eşti departe de mal şi destul de departe de cargouri vrei să ştii ce faci.
În ceea ce priveşte Egeea vara, acolo fie nu prea e vânt fie e prea mult vânt, nu aş miza pe o plajă de nisip pe malul de sub vânt, păcănelele sunt preferabile imho :)) Să vezi ce frumos este ca pe prognoză de 20-25nd să ai constant peste 40nd (că atâta ştie anemometrul meu). Dacă barca e ok şi ştii ce faci nu e problemă.
În GR sub 7m am plătit cam 1€ pe zi pentru stat la cheul public la Port Police, peste 7m plăteşti eTepai.

Salut!
Nu mă pricep la trimarane.
Pentru a pleca offshore între Mangalia şi Istanbul îţi recomand să depăseşti nivelul de începător şi o barcă pe care să o cunoşti bine de categorie B sau A. Am făcut de mai multe ori Mangalia - Rumelifeneri cu bărcuţa mea de 6,90m, e practic o excursie de 300nm în ape internaţionale, foarte mişto ca sailing (vânt relativ constant, ape destul de pustii) dar tocmai că eşti departe de mal şi destul de departe de cargouri vrei să ştii ce faci.
În ceea ce priveşte Egeea vara, acolo fie nu prea e vânt fie e prea mult vânt, nu aş miza pe o plajă de nisip pe malul de sub vânt, păcănelele sunt preferabile imho :)) Să vezi ce frumos este ca pe prognoză de 20-25nd să ai constant peste 40nd (că atâta ştie anemometrul meu). Dacă barca e ok şi ştii ce faci nu e problemă.
În GR sub 7m am plătit cam 1€ pe zi pentru stat la cheul public la Port Police, peste 7m plăteşti eTepai.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Legat de Mangalia -Istanbul, ma gandeam sa pastrez o distanta de 150-200m de mal . Sau asa ceva nu este posibil ?

Cand zici pacanele , la ce te referi ?

Să mergi la 200 metri de mal, no way. Ai mult mal stâncos, din ce am auzit posibil să fie şi ceva recife la câteva cabluri de mal. Poţi să mergi din port în port, cu menţiunea că din Tsarevo nu mai poţi acosta oficial până la Istanbul, şi asta doar dacă faci intrarea, şi e ceva distanţă. Oricum între porturi e distanţă şi să ai stânci pe leeshore la 200 metri e ultimul lucru pe care îl vrei în general. Când marea e montată un ţărm stâncos este cel mai probabil inabordabil.
Dă-te în rada Mangalia până ai suficientă experienţă, apoi un traseu mai lung, Eforie sau Balcic ori Varna, apoi te poţi extinde dacă chiar vrei offshore. Nu se învaţă mersul pe biclă la Turul Franţei...
Romeo Dreţcanu e fan trimarane şi are multă experienţă, discută cu el.
Învaţă şi navigaţie, pe Marea Neagră te descurci la nevoie doar cu o busolă şi bun simţ dar nu strică să ştii cum stau lucrurile de fapt. Adică în plus faţă de şcoală şi întrebările de permis citeşte măcar manualele RYA, vei învăţa cum să faci corect manevrele.
Cât despre păcănele, ziceam că e o mare loterie asta cu trasul bărcii pe plajă. Nu fă planuri din astea.

Să mergi la 200 metri de mal, no way. Ai mult mal stâncos, din ce am auzit posibil să fie şi ceva recife la câteva cabluri de mal. Poţi să mergi din port în port, cu menţiunea că din Tsarevo nu mai poţi acosta oficial până la Istanbul, şi asta doar dacă faci intrarea, şi e ceva distanţă. Oricum între porturi e distanţă şi să ai stânci pe leeshore la 200 metri e ultimul lucru pe care îl vrei în general. Când marea e montată un ţărm stâncos este cel mai probabil inabordabil.
Dă-te în rada Mangalia până ai suficientă experienţă, apoi un traseu mai lung, Eforie sau Balcic ori Varna, apoi te poţi extinde dacă chiar vrei offshore. Nu se învaţă mersul pe biclă la Turul Franţei...
Romeo Dreţcanu e fan trimarane şi are multă experienţă, discută cu el.
Învaţă şi navigaţie, pe Marea Neagră te descurci la nevoie doar cu o busolă şi bun simţ dar nu strică să ştii cum stau lucrurile de fapt. Adică în plus faţă de şcoală şi întrebările de permis citeşte măcar manualele RYA, vei învăţa cum să faci corect manevrele.
Cât despre păcănele, ziceam că e o mare loterie asta cu trasul bărcii pe plajă. Nu fă planuri din astea.
Mulțumesc mult pentru explicații! Momentan încerc sa descopăr ce este si ce nu plauzibil 😁 Sigur urmează sa fac curs si sa ma documentez cat de mult pot.

Back
Sus