Macel in Palestina!

Ia uite un frumos exemplu despre cum cred unii ca ni s-au extirpat ambii lobi! Si altii aici!

al doilea maninca rahat de miroase si prin stratosfera .... Greenspan, sefu' de la FED, acumm retras la pensie a micsorat dobinzile .... a si scris o carte dupa ce a iesit din activitate in care a prezis criza pe care chiar el o pregatise ....
.... razboiul omoara multi oameni si imbogateste pe citiva .... criza este un aranjament care usureaza de bani populatii si popoare intregi pentru avantajul citorva ... si intuitia imi spune ca sint cam tot aceiasi care trag foloasele ...
 
"Macel"

Nu vreau sa incep o polemica pe tema evrei vs arabi - oricum vad ca thread-ul s-a indepartat de la ideea principala oricum. Sunt prea nou pe aici si stiu ca asemenea polemici ating prea putin partea rationala din noi, e mult mai mult vba despre patos.
Cat despre macel in palestina s-ar putea sa ma insel, nu zic ba(cu siguranta ca si eu vorbesc mai putin rational decat ar trebui - nu fac exceptie de la regula in nici un caz).
Am vazut threadu-ul si am fost curios.
Ideea e ca am fost de curand - in noiembrie la sfarsit- in Israel.Nu sunt evreu si nici arab si nu tin partea nimanui - ca la un meci steaua dinamo. Tot ce pot sa zic e ca e de ajuns sa iei o harta a Israelului si-ti dai seama cum dupa razboiul cu egiptenii baietii si-au tras iesire la Marea Rosie pe 20 de km - interese economice, militare unii ar zice ca doar ca sa se dea cu barca:). Sau cum dupa razboiul cu sirienii, Siria s-a retras asa de bunavoie si nesilita de nimeni vreo suta de km lasand muntii Golani evreilor - unii ar zice pt ski, pentru ca se pare ca skiatul se aseamana cel mai mult cu yachtingul.
Pe de alta parte pot sa va spun lucruri care nu se vad la tv. De ex ca in Israel e plin de arabi israelieni. Si din ce mi s-a parut mie oamenii sunt foarte politically corect cu ei. De ochii lumii?, se prea poate dar ca ex: un evreu israelian, femeie sau barbat e obligat sa fac 2 ani armata si apoi o data pe an o luna e din nou convocat. Arabii nu au obligatii in Israel, doar beneficii. Iar tovarasii lor - palestinienii ii considera tradatori. E iarasi in plus sa spun ca zidurile ce imprejmuiesc orasele enclava Palestiniene cum ar fi Betheleemul sunt parca din Mad Max si ca ti se cam ridica parul pe spate cand le vezi.
Dar din nou evreii erau acolo de cand haul si Bargaul, si imediat dupa ocupatia turceasca au venit englezii care au fondat un stat (mai multe printre care si Iordania) Gna sau Palestina. Un stat artificial daca e s-o zicem drept. Pentru ca aia de au fost macelariti cand Moise i-a adus din robie si locuiau pe acolo nu erau arabi. Arabii au aparut pe la 5-600 cand cu Mahomed. Iar evreii sa tot aiba vreo 2500 de ani pe acolo(chiar mai mult). De ce pare ciudat ca un stat sa vrea sa existe- un stat care e acolo de mii de ani? Sa nu uitam totusi ca arabii sunt conchistadori din nastere - Mahomed insusi avea sabia in mana si a cucerit vreo 60 de km patrati in numele lui Alah in timpul vietii - iar evreii sunt bogati din nastere dar si macelariti by default. Nu le tin partea, dar au avut parte de multe maceluri - Hitler, Isabela a Spaniei, arabii de azi, de ieri si de maine. E adevarat s-au intins mai mult decat plapuma, dar pe de alta parte ce cauta arabi in Betheleem, parca tin minte ca acolo s-a nascut Iisus, un evreu intai si intai, deci un oras evreiesc. Poate ca ne-am simti mai bine daca ne-ar trage vecinii nostrii bulgari - nu, nu am sa spun unguri(desi nici ungur nu sunt dar sunt satul de disputa) - vreo doua rachete asa de peste granita ca simt ca toata Dobrogea ar trebui sa fie a lor. Cred ca ne-am simti bine. Nu zic ca e ok ce se intampla in Gaza. Dar problema e fina, si e de interpretare. Iar cuvinte precum macel in Gaza ma fac sa ma gandesc la ce au patit acum vreo ceva timp liderii fatah care au fost prinsi de ultraislamistii de la hammas:le-au taiat urechile. Deci... e greu de spus cine pe cine macelareste...
 
Nu vreau sa incep o polemica pe tema evrei vs arabi - ............Deci... e greu de spus cine pe cine macelareste...

Tocmai asta nu e greu de spus deloc, chiar deloc. Aritmetica mortii e imbatabila, tocmai de aceea se si feresc sa ne-o prezinte pe canalele media batatorite.
 
"Dar problema e fina, si e de interpretare."

Hai ca esti mare shugubatz si il dregi pe busuioc de nu se poate!:)


Sint sigur ca daca imi pun mintea sa ne lungim la vorba... ne-apuca Revelionul lui 2010 si tot nu o scot la capat;

Hai sa nu amestecam merele cu perele.

Israelul este Israel iar Palestina este Palestina sau, ce a mai ramas din ea, West Bank & Gaza;

Afla ca si eu am trecut prin Israel. Haifa, Ashdod, Tel-Aviv.

-Chestia cu israelienii arabi si armata tine si ea de gogoritze. Este arhicunoscut faptul ca "israelienii arabi" (chiar si evreii de culoare) sint vazuti si tratati ca cetateni de clasa a doua.

-in afara de evrei, au fost si alte popoare semite pe acele meleaguri; sa dau citeva exemple: akkadienii, sblaitii, aramaenii, akhlameitii, ugaritii, amoritii, ammonitii, edomitii, samaritenii lui Iuda, knanayitii, moabittii, vechii arabi din sud, sabaeanii, aksumitii, bedouinii, gindibutii, lihyanitii, ghassaniditii, nabatitenii... In fine, Romanii au ales sa-i spuna Iudeea, englezii Palestina, iar evreii dupa 1948, Israel. Fiecare dupa cum a poftit.


Dupa aproape 2000 de ani, a venit Itzack Rabin, ce coincidenta...!promitindu-le evreilor ca o sa le aduca pacea si pe buna dreptate le-ar fi adus-o.

Hai nu mai invirti titirezu' degeaba! Nimeni nu neaga existenta statului Israel. Cind spun asta ma gindesc la urmasii lui Itzack Rabin, cele peste 100 000 de suflete (si multi altii ca ei )care se aflau in acea seara in piata(cind Rabin a fost asasinat) si cintau impreuna intru pace alaturi de omul care a incercat sa faca pace intre ei si palestinieni, de altfel fratii lor semiti!

Insa mentalitatea de pestera si actiunea actualilor asa-zis lideri evrei care vor sa scape prin exterminare de o dilema numita palestinienii din Gaza, care s-a intimplat ca in mod democratic sa voteze pe Hamas si nu pe Fatah nu poate fi numita altceva decit asa cum am intitulat: Macel in Palestina!

Norocul palestinienilor din Gaza este ca la Casa Alba din 2000 si pina acum a fost G W Bush. Daca acesta si Republicanii s-ar fi lasat FURATI la alegerile prezindentiale din 2000(stii tu, West Palm Beach Florida, comunitate evreiasca puternica, dimple ballot, pregnant ballot, vote intention, numaratoarea la mina a voturilor a numaratorilor la mina a voturilor, a numaratorilor la mina a voturilor a numaratorilor numaratorilor numaratorilor numaratorilor la mina a voturilor...Bush 500 de voturi avans, Bush 400 de voturi avans, Bush 300 de voturi avans, Bush 100 voturi avans...o luna de zile tara libertatii si a democratiei fiind transformata in republica bananiera... asta doar ca la Casa Alba sa fie instalat duetul Gore-Lieberman. Scopul? Palestinienii din Gaza izgoniti in Egipt, Irakul invadat, divizat pe criterii etnice, kurzii, stat independent Kurdistan iar conducta directa de petrol din nordul Irakului in Israel pe care Saddam o inchisese cindva prin anii '50 deschisa cu forta si de urgenta, astfel, control si asupra petrolului...eheee... la cite n-a visat Soros!

http://en.wikipedia.org/wiki/Soros#Biography

speculant cu pretentii de mare filantropist de ocazie in Estul Europei

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/229012.stm

Balcaniul nimicit(se si vedea cum aprindea fitilul la butoaiele cu pulbere imediat dupa "interventia umanitara a Nato in Kosovo"... bulgarii cu turcii, turcii cu grecii, macedonienii cu grecii, macedonienii cu albanezii, noi cu ungurii...ehe.. si cite si mai cite visa "filantropistul" ba chair latra care are el un plan de uniune monetara pentru Balcani de... te durea instrumentul!)apoi subjugat economic.

Si inca ceva, "evrei bogati prin default", sa stii ca dreptate graiesti! Or fi, dar daca vine vorba de default...

http://en.wikipedia.org/wiki/Bernard_Madoff


default este, dar la buzunarele altora.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7798533.stm
 
Ultima editare:
aritmetica mortii e imbatabila

Asa e, ai dreptate. Indiferent de cum e despicat firu in 4. Acolo mor oameni, indiferent de rasa natura sau optiuni politice si asta nu e ok.
Nu incercam sa tin partea nimanui in postul anterior, si nu pretindeam ca daca am fost acolo de curand cunosc mai bine problema decat altii. Asta e ceea ce cred in momentul asta. S-ar putea sa fiu naiv, nu zic nu. Oricum i-am criticat si pe unii si pe altii dar intradevar singurul lucru important in ceea ce se intampla acum acolo l-am ratat. Mor civili si asta e rau.
 

Back
Sus