Navigatie pe Dunare

Salutare. Peste 1 saptamana vreau sa plec cu o cabinata de la giurgiu-tulcea-sfantu Gheorghe-limanu. Viteza de croaziera 20-25 km pe ora, maxim 100 km pe zi. A mai facut cineva asta de curand? Prima problema!
Este daca Gasesc sa alimentez cu benzina pana la Tulcea? Echipajul este format dintr un copil si un catel! 😀 bagaj minim, 90% supravietuire.

Salutare. Peste 1 saptamana vreau sa plec cu o cabinata de la giurgiu-tulcea-sfantu Gheorghe-limanu. Viteza de croaziera 20-25 km pe ora, maxim 100 km pe zi. A mai facut cineva asta de curand? Prima problema!
Este daca Gasesc sa alimentez cu benzina pana la Tulcea? Echipajul este format dintr un copil si un catel! 😀 bagaj minim, 90% supravietuire.
Bună, Octavian.
Pentru asa o calătorie nu văd sa ai probleme. Cunoști consumul bărcii, ai de mers numai aval, localități sunt suficiente pe parcurs.
Plecând de la Giurgiu, Oltenița e prea aproape, dar la Călărași vei putea aproviziona. Iei un taxi și rezolvi problema carburantului, fiindca stația e departe de port.
Treaba cu taxiul va fi valabilă în multe locuri, la noi nu există infrastructură pentru călătorii cu barca.
Ai apoi Cernavodă, Hârșova, Braila/Galați, locuri destule de făcut plinul.
Eu am făcut de câteva ori acest parcurs, până în Tomis, respectiv Jurilova, Lunca sau unde am mai decis sa fie punctul terminus.
Am oprit în toate aceste locuri pentru diverse aprovizionări, fiind cu doi copii la bord, dintre care unul era bebeluș (6 luni) 🙂
Călătorind cu vele, nu am avut nevoie de carburant, însa aprovizionarea tot apelând la taxi se face.
Îți recomand să ai la tine diverse atenții, un vin bun, o sticla de ceva fain, că vei dori sa acostezi și vei întâlni oameni simpatici care să te lase la pontonul sau vaporul lor. O să te simți îndatorat si în astfel de situații nu banii fac diferența, ci atenția și omenia 😉

Back
Sus