Navigație pe Siret

Fiind un admirator al concediilor în Delta Dunării, am nemulțumirea că nu am reușit să am mijlocul meu de deplasare pe apă. Cum tind să scap de această nemulțumire cât de curând posibil, aș mulțumi din suflet tuturor celor care prin bunăvoința lor ar putea să mă ajute să iau o decizie în privința ambarcațiunii ce s-ar putea dovedi a fi cea mai utilă pentru un locuitor în apropierea Siretului, dar care visează că într-o zi va călători cu aceasta până la mare, dacă nu și invers. Mulțumesc anticipat celor ce vor gândi macar la acest subiect.:o
 
O canoe cu oglinda pe care poti pune eventual un motor mic si sa o compartimentezi in pv, centru, pp facand loc si pentru o lada frigorifica. Vali a facut cateva corpuri de canoe si am vazut la TID una din Mohacz amenajata in acest fel.
 
Mulțumesc, deja a apărut un sh și prețul mi se pare bun. Deși aș fi vrut să-mi construiesc una singur, cred că, e mai bine să-mi fac mâna cu una sh, apoi să văd dacă am măcar o mână dreaptă. Poate reușesc să conving și nevasta să urce la bord, apoi voi găsi timp mai ușor pentru lucru ;))
 
WEST SPORTS model INDIAN de cel puțin vreo 4-5 ani, cere 300 euro. Am să-ncerc să-mi iau liber de la servciu și să merg să o văd. Dacă-mi place și ne împăcăm la preț, facem treaba. ;). ce-i prost e că nu are nici un act și nu știu dacă-mi trebuie unul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????
 
Cunosti bine Siretul si meandrele lui?De fapt mai mult ma intereseaza daca nu sunt ceva baraje sau stiu eu ce piedici de om construite.Si eu am in gand sa merg pe Siret in zona Pascani cu un caiac,dar as prefera sa nu ma pornesc fara ceva informatii.Le astept de la tine dupa ce faci traseul sau daca ma primesti in echipa,poate imi conving si eu sotia sa mearga la drum cu mine.
 
Ultima editare:
De la Pascani la vale am vazut ceva pod(uri) joase, voiam sa ma dau si eu cu o barcuta. Nici peisajul nu e cine stie ce, apa murdara, Siretul e galeata de gunoi a satelor de pe maluri, ca sa nu mai spun si mai mult, o imensa cada de balaceala si latrina pentru cirezile de vaci ale acelorasi comunitati.
 
Salut, din câte știu eu de la Suceava la Pașcani singurul obstacol major e barajul de la Pașcani, iar până pe la Bacău un pod de pontoane pe la Cozmești. Oricum, sper ca în vreo două săptămâni să aflu practic ce și cum.... Cei ce vor să meargă, sunt bine veniți. Ținem legătura și ne organizăm.... ;)
0
 
Ok ,daca voi fi liber voi incerca si eu aventura,dar pana atunci ,poate mai stie cineva imprejurul Iasului ce trasee bune de caiac sunt?Eu am iesit de cateva ori la Bicaz in Neamt si pe Ciorbesti in Iasi,dar as incerca si o apa curgatoare.Jijia de exemplu.
 
Salut din nou,
Eu am un riot enduro 12 si numarul meu de telefon e 0732340630. Care merge cu caiacul in jurul orasului IASI sau prin zona Moldova sa zica ca eu ma bag!!!
In jurul Iasului le-am luat toate lacurile la rand. Cel mai fain loc un de se poate ajunge numai cu caiacul este partea stanga a lacului Ciorbesti. Practic pe impingi mai mult in padela de vegetatie, dar ajungi intr-un loc plin de vietati . Sunt pasarele care si-au facut cuibul pe vegetatie care pluteste pe apa. Super TARE. Am sa ma mai duc o data si sa fac ceva fotografii.
Care aveti ambarcatiuni de genul, hai sa ne organizam si sa mergem prin zona moldovei, avem atatea de vazut. Fain este si la barajul Poiana Uzului, la Colibita....avem pe unde. Si bine inteles Delta.

Sa auzim de bine
Bogdan
 
Vad ca e cam mort topicul asta din pacate. Oricum daca e cineva dispus sa faca o tura sau doua saptamana asta in zona moldovei sa dea de stire. Noi suntem doi oameni si am vrea sa facem o tura pe siret de la roman la bacau saptamana asta.
 
Am facut pana la urma tura de la Roman la Bacau in doua zile. Efectiv am padelat cam 10 ore in total si multe opriri unde a permis malul. Google earth spune ca traseul ar avea 70 de kilometri, eu zic ca e bine o medie de 7 km/h. De vazut sunt unele portiuni frumoase dar si balastiere si cirezi care fac baie in rau. Oricum a meritat si ar mai merge refacut traseul eventual cu lansarea mai in amonte de Roman si pentru mai multe zile. Urmatoarea iesire ma gandeam sa fie undeva pe la Izvorul Muntelui dar sa vedem cum stam cu timpul liber.
 
Ultima editare:
Am facut pana la urma tura de la Roman la Bacau in doua zile. Efectiv am padelat cam 10 ore in total si multe opriri unde a permis malul. Google earth spune ca traseul ar avea 70 de kilometri, eu zic ca e bine o medie de 7 km/h. De vazut sunt unele portiuni frumoase dar si balastiere si cirezi care fac baie in rau. Oricum a meritat si ar mai merge refacut traseul eventual cu lansarea mai in amonte de Roman si pentru mai multe zile. Urmatoarea iesire ma gandeam sa fie undeva pe la Izvorul Muntelui dar sa vedem cum stam cu timpul liber.

Frumoase caiace !

Adu-le si adu-te, la TID :)
 
Ultima editare:

Back
Sus