gui
alter ego
După ceva timp în care am încercat să mă pun la punct cu construcţia unui caiac, a venit si momentul în care am dat startul la construcţia lui. Pentru că este primul caiac şi pentru că am dorit sa reduc cât mai mult din cheltuielile cu construcţia caiacului am decis sa fac varianta free de la Guillemot-kayaks (http://www.guillemot-kayaks.com/gui...construction/free_stitch_and_glue_kayak_plans).
Am transpus offset-urile în autocad dupa indicaţiile lui John Coppens (http://www.jcoppens.com/kayak/plan.en.php) şi a rezultat (cel puţin pe plan) un caiac cu nişte linii super ok pentru o variantă free.
Pentru cei interesaţi de construcţie lui am sa ataşez fişierele cu planurile aici, după care pot să îl imprime la plotter sau eventual direct tăierea formelor la un CNC. Anumite setări pentru unităţile de măsură sunt necesare (respectiv cm) pentru cei care vor duce fişierele la imprimat, condiţia este bineînțeles să aibă Autocad-ul (eu am folosit versiunea 2007) instalat. De regula copycenter-urile au așa ceva instalat. Deci versiunea este free (vezi link-rile de mai sus) iar partea de transpunere îmi aparţine exclusiv pe care o pun la dispoziţie gratis aici pentru orice uz fără nici un fel de pretenţie materială sau de orice altă natură. Am dorit să specific asta ca lucrurile sa fie clar lămurite având in vedere că în ziua de azi poţi fi acuzat de drepturi de copyright şi pentru nişte poze.
Dar să revin la Shearwater.
- De ce am schimbat macazul? Deoarece am fost îndrumat şi la sfătuit să vad şi alte alternative printre care şi Shearwater 17, pentru care trebuie să recunosc că nu am putut să rămân indiferent. Forma, linia caiacului m-au determinat sa renunţ la planul iniţial…"vinovatul" principal...Guzi
De aceia Guzi vreau să iţi mulţumesc pentru sfaturi, feedback şi pentru tot suportul acordat. De asemenea, Imi vreau să îţi mulţumesc şi ţie pentru ajutorul acordat cu plottarea.
Probabil că anul astă am să mă rezum doar la trasarea - decuparea formelor si finisarea lor urmând ca din primăvara sa continui proiectul. Mai jos sunt câteva poze de la trasarea formelor ce a avut loc in sufragerie (garajul este fără poarta şi este cam impropriu de lucrat acum), noroc ca am o soţie inţelegătoare.
Wish me luck….
Am transpus offset-urile în autocad dupa indicaţiile lui John Coppens (http://www.jcoppens.com/kayak/plan.en.php) şi a rezultat (cel puţin pe plan) un caiac cu nişte linii super ok pentru o variantă free.
Pentru cei interesaţi de construcţie lui am sa ataşez fişierele cu planurile aici, după care pot să îl imprime la plotter sau eventual direct tăierea formelor la un CNC. Anumite setări pentru unităţile de măsură sunt necesare (respectiv cm) pentru cei care vor duce fişierele la imprimat, condiţia este bineînțeles să aibă Autocad-ul (eu am folosit versiunea 2007) instalat. De regula copycenter-urile au așa ceva instalat. Deci versiunea este free (vezi link-rile de mai sus) iar partea de transpunere îmi aparţine exclusiv pe care o pun la dispoziţie gratis aici pentru orice uz fără nici un fel de pretenţie materială sau de orice altă natură. Am dorit să specific asta ca lucrurile sa fie clar lămurite având in vedere că în ziua de azi poţi fi acuzat de drepturi de copyright şi pentru nişte poze.
Dar să revin la Shearwater.
- De ce am schimbat macazul? Deoarece am fost îndrumat şi la sfătuit să vad şi alte alternative printre care şi Shearwater 17, pentru care trebuie să recunosc că nu am putut să rămân indiferent. Forma, linia caiacului m-au determinat sa renunţ la planul iniţial…"vinovatul" principal...Guzi
De aceia Guzi vreau să iţi mulţumesc pentru sfaturi, feedback şi pentru tot suportul acordat. De asemenea, Imi vreau să îţi mulţumesc şi ţie pentru ajutorul acordat cu plottarea.
Probabil că anul astă am să mă rezum doar la trasarea - decuparea formelor si finisarea lor urmând ca din primăvara sa continui proiectul. Mai jos sunt câteva poze de la trasarea formelor ce a avut loc in sufragerie (garajul este fără poarta şi este cam impropriu de lucrat acum), noroc ca am o soţie inţelegătoare.
Wish me luck….