Recunoaste locatia!

Eu sunt cu alea simple, pentru toata lumea!

Vedere intr-o parte, in Romania:

quest4.jpg


Si in in cealalta:

quest5.jpg
 
Costinesti, dupa parerea mea, din ce am vazut eu prin carti postale, ca nu am fost niciodata acolo.
 
Corect amandoi, e la sud de Costinesti, in Golful Francez, cuib de parapantisti si nudisti, si MISA pe vremuri, ce spirale maiastre!
 
Asa e, si eu am amintiri placute, dar mai mult despre loc decat despre statiunea in sine cu care nu prea am avut de-a face. Superb loc de campare langa brazdele de porumb in picioare, adevarata padure locala cu tot ce aduce bun si rau, marea cu briza ei in usa cortului, sus pe faleza, cu lumini de far si vapoare pe orizont, ziua plaja, baie si zbor, noaptea privit stelele, cateodata in muzica in spirala, am mai zis, de la colegii de peste lan, si superba furtuna venita de pe mare, pe care n-am reusit sa o suportam in cort, mutandu-ne in masina sub poala Forumului, nimic altceva decat un mare paratraznet. Si ce duiosie in zori la intors acasa, la micul cortul stoic, sa-l vezi intreg intreg, cu forma lui de iglu, dar pe jumatate ingropat in pamant, bete de carbon in gauri fine de lut! Si inca ne-a primit sa ne mai intindem pentru dulcele somn din zori ... caci soarele a rasarit fara noi, de data aceea.
 
Si pentru ca am ajuns acolo, inca o poza din vara lui 2008 (cu PET-uri):

epsn2121.jpg


Iar pentru cei ce cauta un model de vela, sa traga un ochi tot in Romanica:

epsn2174.jpg
 
Asta ultima e Palma, pasul peste Obcina Mare intre Sucevita si Moldovita. Na ca am suflat si eu.

Da Ciby, peturile m-au dat de gol, dar uite aici colectie:

quest7.jpg


Un film impresionant despre problema:
[YOUTUBE]
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rMsgJnTw16s&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/rMsgJnTw16s&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
[/YOUTUBE]

Si iata si portul Bicaz, unde e si capitania, hotel plutitor, terase, casute.

quest8.jpg


Aici despre casele plutitoare de pe lac. Si aici.
 
Ultima editare:
Se vede ca suntem o natie de oameni foarte rezistenti. Nimic nu ne opreste de la gratare si manele. De vina nu suntem noi. De vina este imperialismul capitalist care a adus in tarisoara noastra cea frumoasa si curata petul si ne-a prins nepregatiti. Daca nu s-ar fi inlocuit sticlele cu peturi nu am fi avut problema asta pentru ca sticlele nu prea plutesc.
'Ram ai dracu'
 
Asta ultima e Palma, pasul peste Obcina Mare intre Sucevita si Moldovita. Na ca am suflat si eu.
Corect, mai precis Monumentul Drumarului din Pasul Ciumarna.


Daca nu s-ar fi inlocuit sticlele cu peturi nu am fi avut problema asta pentru ca sticlele nu prea plutesc
Da, adevarat si nici nu-ti dadea alta tzuiculita la alimentara daca nu duceai sticla la schimb. :(
 
Intai sa va prezint incercarea pentru azi, inapoi la malurile romanesti ale Dunarii, asta cred ca o stie toata lumea:

quest11.jpg


Apoi sa va spun ca in timp ce altii se intalneau la Bucuresti aici s-a deschis (fortat, intr-o zapada powder mare si lipicioasa) sezonul de iarna, iata doua poze, ma rog sa fiu scuzat de off-topic. Cu explicatii de data asta:

Creasta Rodnei in zona lacului Stiol, izvorul Bistritei sub varful Gargalau, si cascada Cailor.

quest9.jpg


De aici incepe Maramuresul, cu pasul Prislop si valea Borsei.

quest10.jpg
 

Back
Sus