canoe mic

Si sta bine?
Intreb pentru ca la mine la masina distanta intre bare este de 80cm si mi se pare putin pentru un canoe de 3.6 m.
 
Sta foarte bine. Eu tot cu chingi merg si are 4 metri a mea. Am mers cu 120km/h linistit. Am fost pana in Grecia cu ea pe masina si inapoi :). Eu doar am facut un suport din lemn pus peste bare ca sa nu manance metalul din lemn. Dar se pot folosi tot felul de chestii din cauciuc.

Legat de "ce inseamna valuri mari": barca care trece in viteza pe langa tine sau skijet.
 
Ultima editare:
Am inteles legat de valuri. Pe lacurile pe unde vreau eu sa merg nu prea este cazul de asemenea valuri.
Dar e bine de stiut/testat.
 
Si sta bine?
Intreb pentru ca la mine la masina distanta intre bare este de 80cm si mi se pare putin pentru un canoe de 3.6 m.
Eu primul caiac (wood duck 12) l-am carat direct pe barele transversale imbracate in tub de spuma pentru izolat tevile iar Petrelul care e de 17 l-am dus in Grecia pe un suport de la Thule care parerea mea isi merita toti banii.
portbagajl
IMG_0903.JPG
 
Salut. Barcile cu funduri plate sunt predispuse sa se rastoare pe valuri mari, iar pe valuri medii se inclina deranjant (se poate termina cu rasturnare daca barcagiul nu este foarte mobil in solduri :) ). Modelul de mai sus e perfect strict pe vreme frumoasa fara valuri sau cu valuri mici. Adica pe lac pe langa mal. As vrea sa zic "exclus plimbat pe Dunare" dar poate ma insel.

De acord.
D-aia ziceam eu ca Baby boat-ul e o barca pe cinste. Pe langa deplasamentul impresionant, are borduri inalte, si are acele "chines-uri" care ii dau si ceva stabilitate secundara. Pierde doar la capitolul viteza. Si la aspect :) Cum s-ar zice... cat ar fi ea de ascultatoare, grijulie, serioasa si gospodina, cine se uita la ea daca arata ca o gogoasha :) ?
 
Ultima editare:
Primul pas inspre canoe a fost facut. Am comandat placajul de 4mm.

Am renuntat la ideea de a cumpara placajul ordinar de la Ambient si am dat comanda de Okoume, la Holver.
Foarte meseriashi Holverii, aveau pe stoc toate dimensiunile + mi-au spus ca se poate taia la ei daca le dau diagrama.
Pe joi ar trebui sa fie gata.
 
O alta intrebare la voi: cam cata sarma si de care imi trebuie pentru "cusaturi"?

Am niste cablu TV (vreo 15 metri) cu plasticul de pe exterior copt si ma gandeam sa "recuperez" din el sarma de pe centru care e mai grosutza si e din cupru.
 
E buna si la moda sarma de cupru, dar eu am folosit sarma neagra de otel de 0,75 sau 1mm grosime, dintr-aia care folosesc fierar-betonistii in constructii si a mers brici ! Moale sa fie.
 
Eu am zis de cablu TV pentru ca ma incurc de el prin casa si sa-l arunc asa intreg parca nu as vrea. Dar nici sa cumpar sarma pe care o sa o arunc nu as vrea.

Suna bine treaba cu sarma aia neagra . . . am un cablu de sufa facut din sarmulitze de 0.4mm, ar fi o idee sa desfac din el.
Vedem, o sa fac teste si cu cablul TV si cu sufa. Vedem cat de bine tine.

Alta curiozitate: am vazut ca sarmele, majoritatea dintre voi le-ati lasat acolo, in kit. E asa bine sa ramana acolo? Nu se pot scoate? Cand se mai torsioneaza barcajul de la incarcare si valuri, capetele alea nu creeaza probleme, nu se misca p-acolo prin placaj?

Altfel am tot cautat pe net diverse filmulete si am dat de nenea asta: redbarnboats - YouTube
Are o tona de filmulete cu el construind barcutze prin metoda S&G. Sunt cateva jmecherii bune de furat din ele.
 
Am adus placajul in locatie. Cu exceptia catorva unghiuri, este gata taiat de cei de la Holver.
Lucrarile pe santierul naval vor incepe sambata pana in pranz.
O sa adaug si fotografii pe masura ce constructia va avansa.
 
Alta curiozitate: am vazut ca sarmele, majoritatea dintre voi le-ati lasat acolo, in kit. E asa bine sa ramana acolo? Nu se pot scoate? Cand se mai torsioneaza barcajul de la incarcare si valuri, capetele alea nu creeaza probleme, nu se misca p-acolo prin placaj?

Nu se lasa sirmele. Daca sunt inglobate in filet, cu o bricheta le incalzesti putin dupa care iasa foarte usor.
 
Cablu de sufa nu e bun fiindca e otelos. Tie iti trebuie sarma moale. Cuprul e ideal.

Multumesc Croco!
Perfect, atunci cablul TV va fi sacrificat. Reciclarea perfecta.
Sambata vor incepe lucrarile la barcaz.

Inca o intrebare: la taiatul placajului a incercat careva fierastrau de mana, din ala cu dintii profilati pentru lemn?
Am vazut pe Youtube la un nenea ca folosea asa ceva fara probleme.
 
Nu uit, stai linistit. Nu ratez ocazia documentarii unui asemenea proiect.
Faza este ca deja a inceput sa-mi zburde mintea la viitoarea barca pe care o voi face, daca asta va iesi bine si isi va face treaba cum trebuie.
Oare o fi semn bun ?
 
Saptamana trecuta am carat materialul pe santier si am facut taieturile pentru botul barcazului si am inadit panourile.
S-a petrecut operatiunea pe un frig atroce si am fost nevoit sa "excit" termic epoxy-ul ca sa inceapa reactia.
Azi am fost iarasi pe santier si am vazut ca lipitura e tun.
 

Atașamente

  • 20140308_165107.jpg
    20140308_165107.jpg
    95.7 KB · Vizualizări: 66
  • 20140308_165120.jpg
    20140308_165120.jpg
    112.7 KB · Vizualizări: 55
Am incercat o insailare mica sa vad ce urmeaza si sunt incantat.
Chestia este ca placajul asta lucreaza. Lasat asa de capul lui se indoaie, se deformeaza.
Voi ati patit treaba asta cu Okoume-le?
L-am depozitat pana maine cu niste boltzari pe el (a 2-a poza atasata).

Maine ma duc inapoi si o sa cos capetele si o sa incerc sa pregatesc/tai fundul.
 

Atașamente

  • 20140308_171901.jpg
    20140308_171901.jpg
    89.7 KB · Vizualizări: 81
  • 20140308_175459.jpg
    20140308_175459.jpg
    88.8 KB · Vizualizări: 62

Back
Sus