Caiacul din viitor

incerc sa fac un bilant al cheltuielilor:

70 lei polistirenul (a intrat jumatate dintr-un pachet)
70 lei adezivul (hot glue)
300 lei rasina epoxidica de la Europlastic (aproximativ 7 kg)
200 lei tesatura de 300 g/mp (aproximativ 8 kg)
137 lei chitul epoxidic de la Mapei (kerapoxy Design)
64 lei chit acrilic Den Braven (vreo 4 cutii de 1,3 kg)
50 lei smirghel
50 lei pensule
8 lei holtsuruburi mici
20 lei ferastrau de rigips (am taiat caiacul)
40 lei placaj mesteacan

alte unelte le aveam deja

sare un pic de 1000 de lei

la care se va mai adauga: chit auto plus vopsea (cred ca voi vopsi la anu') si accesorii: padela, scaun, fusta, vesta de salvare...

cam in 1500 se poate rezolva un caiac... in stilul asta
 
Felicitari Alec,

daca spuneai ca ai si asistenta lui Vali, nu-mi raceam gura. :) Oricum, nu voiam sa critic ci-mi era sa nu lucrezi degeaba si sa mai arunci si bani. Pana la urma care este sandwich-ul? respectiv fibra ext/int, ai ramas la doua straturi pentru ext? si doua int? parca era de 300g. Ce ai facut pare interesant si daca nu ai iesit din grafic nici cu timpul nici cu banii si nici cu greutatea, excelent.

Ok, vad ca ai facut rezumatul in timp ce scriam. Felicitari inca odata si multzam de lectie.
 
In afara de faptul ca acest caiac a iesit foarte OK, trebuie mentionat ca Alec a facut pionierat prin folosirea polistirenului in constructiile de amator. Si pentru acest lucru eu il respect si mai mult!
Sa ai plimbari frumoase si multe bucurii de la acest caiac!
 
@ klimm

2 straturi exterior la carena

pe interior un strat din resturile de la exterior, cu ceva suprapuneri si un petec mai mare de vreo 40 cm /70 cm in zona scaunului

da, cred ca n-am iesit din grafic

cu timpul cred ca am iesit cel mai bine: in doua luni jumate, vreo 100-120 de ore, greutate 22 kg, cheltuieli pana acum aproximativ 1000 lei
 
Gand la gand cu ciiby in ceea ce priveste pionieratul. Am urmarit cu interest topicul tau. Felicitari.

Vad ca ti-a luat un braconier caiacul. Sper ca l-a dat inapoi :)
 
Ultima editare:
Cred c-am imbatranit. Ma simt IMPLINIT,ca un bunic, deja... Acum, imi lipseste pipa, pentru ca am parasit Galatzburgul intentionat fara ea... Iar sticla de whisky am epuizat-o ieri... Maine e ziua nationala a Germaniei, deci sanse de reaprovizionare, changi. Asta inseamna ca am sa cuget ceva mai lucid la isprava lui Naneti. Dincolo de multumirile primite... iti urez o trauma post "natala" cat mai scurta si de acum ce sa zic, o sa ai timp mai mult pentru viata ta de familist si proaspat tatic ! :)
O iarna usoara, iti doresc ! :)))))
 
Spuneam acum vreo sase ore, ca ma simt imbatranit :). Nu e rau, e next level. De la frustratul care eram pe vremea cand copil-adolescent fiind, numai mie mi se refuza bucuria de a fi inscris la un club de caiac, unde mergeau toti copiii din cartierul meu din Galati, la acea vreme. Cei drept, la conditia mea fizica de atunci, nu se putea lua in calcul performantele sportive...
Acel refuz, a fost fix ca un varf de ac ascutit care mi-a atins inima, atat cat sa ma doara foarte tare, dar sa nu ma ucida...
Iar acum ce vad: Un topic despre initiativa cuiva, pe nascocirea & teava mea, dusa la bun sfarsit, insotita de discutii-polemici pe argumente plauzibile, dar bulversate de-o obsesie prin materializare practica... Cu imagini postate a ipostazelor diverselor etape de executie, inclusiv fotografia "Cireasa de pe tort" pentru mine, cu un forumist de notorietate imensa, cu vaste cunostinte in materie de hidrodinamica si nu numai, la bordul "Prototipului Beta" al PasAgerului obsesiilor mele... Ce "bulangiu" ! :), In Prototipul Alfa al acestui proiect n-a simtit nevoia sa se ambarce, nicio data. Felicitari Naneti ! De la El Vali, am aflat in 2009 despre "barcaholic.ro", si a fost dragoste la prima vedere...Am traverstat si "furtuna" impreuna, deci prietenia noastra, e asezata pe fagasul corespunzator si nu e suspecta de formalisme...
Ai imbatranit si tu , bai Vali ? (Intreb asa, ca de la proiectant la proiectant, ce sa zic ) :)
Oricum, ma simt onorat din cale afara, sa te vad imbarcat, chiar la inaugurare. Prin acea poza, parca as fi fost si eu pe acolo, ce sa zic, simt ca mi-a fost suplinita prezenta ! :eek:le:
Dealtfel, sunt pregatit spiritual pentru orice fel de observatii si comentarii pe turta acestui proiect, ajuns in ipostaza de de Prototip Beta, cu putine ajustari a formelor initiale a extremitatilor prova si pupa, dar de din afara apei. (Multumesc, Naneti !)

[moderat: sa ne pastram buna dispozitie]

(U)P.S. (later edit): Naneti, pastreaza bine poza cu Vali in caiac, ca e poza rara. O sa castigi o avere cu ea, la vreo licitatie de peste vreo suta de ani ! :)
 
Ultima editare de un moderator:
wow, am pierdut ceva galagie pentru ca nu am fost pe faza.....whatever, ce vreau sa spun este ca pana acum nu am citit nici o postare de-a lui Guzi care sa nu fie politicoasa, usor poetica dar de obicei competenta si la obiect. Daca s-a destrabalat putin inseamna ca s-a intamplat ceva.....Totusi va spun cu toata sinceritatea ca iesirea asta....m-a amuzat maxim chiar daca habar nu am ce a declansat-o. Deci Guzi mititelul, blandul si poetul poate si asa, e ok,bine de stiut :) Alec tati....ai facut un caiac frumos, l-ai taiat surprinzator de bine iar imbinarile, cel putin in poze sunt subtile. Ideea sa construiesti un caiac din polistiren nu tine de costuri, este vorba despre viteza cu care poti realiza un prototip, de comoditatea cu care lucrezi acest material, de faptul ca elimini o multime de etape absolut necesare unui strip clasic. Evident nu va avea eleganta unui caiac de lemn dar asta-i important abia dupa primul proiect. Deasemenea, e foarte important sa vezi cu ochisorii tai un caiac din lemn, realizat din strip, foarte bine facut si lucrat cu atentie si abia atunci te loveste microbul. Experimentul a fost extraordinat si am savurat fiecare etapa. Stiam de ideea lui Guzi de a segmenta un caiac dar nu am anchiesat. Acum cred ca e ok desi as plange sa tai un caiac din lemn lucrat meserias. Una peste alta, consider ca polistirenul este ok pentru astfel de lucrari dar l-as folosii indeosebi pentru realizarea de matrite, in felul asta scoti caiacul pana in 5 milioane. Inca o data, felicitari Alec
 
wow, am pierdut ceva galagie pentru ca nu am fost pe faza.....whatever, ce vreau sa spun este ca pana acum nu am citit nici o postare de-a lui Guzi care sa nu fie politicoasa, usor poetica dar de obicei competenta si la obiect. Daca s-a destrabalat putin inseamna ca s-a intamplat ceva.....Totusi va spun cu toata sinceritatea ca iesirea asta....m-a amuzat maxim chiar daca habar nu am ce a declansat-o. Deci Guzi mititelul, blandul si poetul poate si asa, e ok,bine de stiut :) Alec tati....ai facut un caiac frumos, l-ai taiat surprinzator de bine iar imbinarile, cel putin in poze sunt subtile. Ideea sa construiesti un caiac din polistiren nu tine de costuri, este vorba despre viteza cu care poti realiza un prototip, de comoditatea cu care lucrezi acest material, de faptul ca elimini o multime de etape absolut necesare unui strip clasic. Evident nu va avea eleganta unui caiac de lemn dar asta-i important abia dupa primul proiect. Deasemenea, e foarte important sa vezi cu ochisorii tai un caiac din lemn, realizat din strip, foarte bine facut si lucrat cu atentie si abia atunci te loveste microbul. Experimentul a fost extraordinat si am savurat fiecare etapa. Stiam de ideea lui Guzi de a segmenta un caiac dar nu am anchiesat. Acum cred ca e ok desi as plange sa tai un caiac din lemn lucrat meserias. Una peste alta, consider ca polistirenul este ok pentru astfel de lucrari dar l-as folosii indeosebi pentru realizarea de matrite, in felul asta scoti caiacul pana in 5 milioane. Inca o data, felicitari Alec
Si eu am cochetat la un moment dat, in timpul executiei prototipului, la a-l segmenta in trei bucati, din cauza ca:
-In Galati locuiesc la bloc.
-Respectiva locuinta, este amplasata foarte aproape, de Dunare.
Dar mi-a fost mila sa bag "coada de vulpe", in mandretea de lucrare, inedita pentru mine. Ma bate gandul, in primavara sa fac un caiac dintr-asta din trei sectiuni, aici in Germania, pe care la final, de ce nu, sa inscriptionez discret pe el, un : "Hergestellt in Deutschland" :)
Unde locuiesc am spatiu berechet in casa, dar n-am cum sa-l transfer inauntru-afara, daca ar fi dintr-o bucata.
Deocamdata ma mai gandesc daca primul va fi un strip sau un stitch & glue. Deocamdata apa in preajma pentru dixtractie , e la niste zeci de kilometri. Cu jobul deocamdata sunt in regim de supravietuire, de pe o zi pe alta, ca deh, statutul de a fi roman presupune o condamnare la munci necalificate si fara fluenta, chiar daca in spate este un contract oficial. Asta suntem ca natie pe timp de criza, o tara furnizoare de forta de munca bruta si necalificata, in cel mai fericit caz. Nu ma plang, pentru ca deocamdata n-a fost nimic inuman in cazul meu. Dar pe langa un "patratel" de fluenta in materie de job, mai sunt multe de rezolvat, iar la mijloc este LIMBA GERMANA. Acum, o ador cu tot exotismul ei, pentru un nativ de limba romana !
Totusi, primul caiac s-ar putea sa fie unul din placaj, dar super-super-super finisat si accesorizat .
- AM ZIS !
 
Ultima editare:
"I made a strip plank kayak using common polystyrene, the blue stuff, my first kayak build. Also I have used the idea of the CLC Boats to divide the kayak in three parts"
Alec, ti-am spus eu ca in sinea ta consideri caiacul ca fiind strip plank :) Cum spunea si Marius, tu ai facut o matrita sau sablon, pe care puteai linistit lucra caiacul doar pe exterior cu 3 foi de fibra. Ai preferat sa inglobezi matrita in caiac folosind a treia foaie la interior. Ce ai facut nu se cheama strip plank.
 
am facut un scaun din spuma aceea, dupa modelul pe care l-am vazut la Hakuna Matata si dupa tehnica pe care mi-a aratat-o, atasez poza, nu stiu daca e pe forum poze cu scaune home made

am incercat si un model de padela ergonomica, mai am de finisat la ea prin primavara, batul facut din doua parti lipite la mijloc dintr-o scandurica de vreo 15 mm grosime, pala padelei din placaj de mesteacan, lungime totala 2,35 m, greutate in stadiul actual: 1,130 kg; mai am de slefuit, probabil mai scap de vreo 100 - 200 de grame, ma gandesc sa o dau cu ulei de in - sa nu mai pun epoxi si fibra

si, cel mai important, am gasit un nume pentru caiac: "Triptic"
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    39.7 KB · Vizualizări: 65
  • 2.jpg
    2.jpg
    7.2 KB · Vizualizări: 60
  • 3.jpg
    3.jpg
    14.6 KB · Vizualizări: 62
imi place ce ai facut. padela e chiar smecherie. as fi preferat sa lucrezi integral in lemn dar vazand fotografia inteleg ca merge si asa. finiseaz-o perfect si lamineaz-o cu voal. Este pacat sa nu-i dai rezistenta corespunzatoare nelaminand-o. zau asa! nu ai voal, cere si-ti dau eu dar nu o lasa asa
 
Triptic suna putin ortodox asa...intelegi tu......poate Tri-pitic e mai hoinar ca nume, e usor vesel si subliniaza tot ce e de subliniat, fara miros de tamaie :))))))
 
Triptic suna putin ortodox asa...intelegi tu......poate Tri-pitic e mai hoinar ca nume, e usor vesel si subliniaza tot ce e de subliniat, fara miros de tamaie :))))))

TRIPTÍC ~ce n. 1) Ansamblu de trei tablouri, de obicei reprezentând scene sacre, prinse între ele prin balamale, astfel, încât cele laterale să se poată închide peste cel din mijloc. 2) Serie de trei opere de artă plastică, unite prin conținut comun, care se completează reciproc. 3) Tot unitar constituit din trei părți. /<fr. triptyque

marturisesc ca am antecedente ortodoxe, am cioplit vreo 10-12 icoane in lemn de tei si de fag, insa atunci cand am botezat caiacul ma gandeam mai degraba la sensul din 2) si 3)

numele asta ma obliga la un paint job de exceptie
 
Ultima editare:
Wow... Îmi place Triptic, pentru că eu o să pot să-l alint prin derivatul englezesc Trip Tic...Păi deh genetic seamană cu Pas-Ager, nu !?
Felicitări pentru ispravă... Vezi ce faci la padela aia...orice i-ai face, vezi că există tendința de a se "îngrășa" din ce în ce mai mult ...
 
Ultima editare:
mai slefuiesc la padela, ma aleg si cu ceva voal fin de la Mariusf, cred ca va iesi ok

da, se leaga si cu tripul englezesc, calatorii sa fie, si vor fi, Doamne Ajuta!

numele trebuia sa fie cu schepsis, stacheta era ridicata sus: PasAger sau Endorfin
 

Back
Sus