Caiacul din viitor

Croc, cred ca ai folosit twill daca ai luat material de 160g de la Polydis :)

Da, stiam ca am folosit twill, dar tot nu stiu ce e twill-ul :). Problema este ca eu am inceput sa lucrez cu compozite fara sa stiu nimic despre ele si acum sunt cam in aceeasi situatie. De exemplu nu stiu ce alte tipuri de fibra mai exista si cum arata alea. Cat despre rasini ... ce sa mai spun?
 
@ mariusf

savurez fiecare detaliu tehnic din ce se discuta aici

si cred ca voi pune in aplicare si cate ceva, evident voi sigila buza carenei si a puntii cu fibra si ma gandesc sa mai fac niste puncte de contact intre fete

voi incerca sa aplic si ideia cu taiatul caiacului in trei:

Sectional Shearwater Sport | Three-piece Kayak Kit

de asemenea si acest lucru va intrerupe din continuitatea polistirenului

despre lipit cu hot glue mentionez faptul ca fata de fabrica polistirenului e mai rezistenta si nu se topeste sau se topeste foarte greu

in plus, nu lucrez tot timpul cu adezivul la temperatura maxima, pentru a lucra cu adezivul la temperaturi mai mici scot din priza pistolul, or fi si pistoale mai performante care sa regleze temperatura

inca ceva, cum ai facut proba cu slefuitul polistirenului cu adeziv? eu, inainte de a ma apuca de caiac am taiat vreo 10 sipci de vreo 20 de cm lungime, le-am lipit, am facut un panou patrat de 20 pe 20 cm si l-am slefuit - insa l-am slefuit pe o masa si nu intins in aer pe niste forme - in fine, cu un pic de atentie se rezolva si problema slefuitului
 
Hai mai Alec, am observat ca foarte incins, adezivul topeste polistirenul dar problema asta se poate evita exact in modul in care ai precizat deja. Acum nu trebuie sa-mi dai mura-n gura ca sa pricep un lucru. Ideea este ca modul asta de lucru este foarte eficient din perspectiva timpului consumat. legat de slefuit, am procedat initial exact ca tine, am trecut la lipit fasiile de polistiren pe o macheta pe care o aveam prin casa si in final am lipit cateva si pe structura unui caiac 1:1 pe care...intamplator :) o am in curtea casei mamei mele..... Deasemenea legat de fasiile astea de polistiren, am observat ca odata ce le-ai taiat mai groase treaba merge mult mai bine. Eu le-am facut 2cm/2cm, in sectiune si nu se mai arcuiesc intre sectiuni, atunci cand pui presiune pe ele. Tu ai folosit un circular pentru a taia filele si din cauza asta specifici ca fata de fabrica a polistirenului se topeste mai greu. Eu am taiat fasiile astea cu firul cald asa ca absolut toate fetele filei au devinit mai rezistente la temperatura. Mie mi-a fost suficient sa vad ca tu ai reusit fara probleme majore sa folosesti adezivul asta topit pentru lipirea polistirenului. Din punctul asta, am preluat tehnica si daca pot sa o imbunatatesc evident ca o voi face. Acum pot acoperii complet un caiac intr-o singura zi. Mi-a crescut moralul exponential :) Imagineaza-ti ca acum, intr-o singura zi, pot pune in practica o idee venita peste noapte.
Ma rodea de mult ideea de a face o barca de viteza, mica, care sa zboare cu 15 cai ca una de curse. Am proiectul pe undeva dar complexitatea formelor ma cam dezarma stiind cat am de munca s-o realizez. Am scapat de problema asta acum ca metoda lipiturilor cu adeziv topit s-a dovedit fiabila. Merita sa pierd cateva zile pentru a-mi proba ipoteza din moment ce eu apreciam c-o sa pierd o luna lucrand numai la forma. whatever, legat de taiatul caiacului in trei bucati...eu unul nu as face-o dar asta nu inseamna ca nu te incurajez pe tine sa experimentezi :) cine stie ce dreaq de smecherie mai scoti si ma convingi sa-mi scimb parerea.
 
Va rog, puteti sa-mi spuneti cum se izoleaza polistirenul ca sa nu-l dizolve/topesca rasina atunci când se pune fibra peste model?
 
as incerca cu super rigips si plasa de fibra de armare, cea folosita la izolatia cu polistiren, ar merge si cu chit de cutit dar consumul e mare si nu e economic

mai simplu ar fi cu folie de aluminiu sau folie de ceolofan de impachetat

o alta varianta: panza subtire de tifon cu aracet in mai multe straturi
 
Ultima editare:
dap, nu vei impaca niciodata poliesterica cu polistirenul, absolut niciodata. O solutie ar fi sa lacuiesti polistirenul, atentie, cu un lac care nu ataca polistirenul (astea se usuca de obicei in zile) sau sa imbibi hartie foarte subtire cum ar fi cea de ziar, cu lapte de ipsos si sa tapetezi intreaga suprafata de polistiren pe care vrei sa pui poliesterica. ...e ca si cum pui lucrarea in gips sau chiar faci papier mache si acoperi suprafata. o sa arate ca un perete cu tapet dar in final dupa uscare poti sa-i dai cu poliesterica. Nu cred insa ca tu vrei sa faci o barca altfel foloseai epoxy. poliesterica este recomandata doar in matrita alaturi de stratimat
 
Suspectez ca si un strat de vopsea alchidica bine dat, formeaza o pelicula care izoleaza, de alti agenti fluizi...
Bineinteles, dupa ce ai pregatit suprafata cu ceva la care sa adere bine vopseaua.
Repet, n-am pus-o in practica vreodata, dar banuiesc ca-ar merge. Acum cei ce au cunostinte solide de chimie, sa vedem ce zic, despre aceasta varianta...
 
din cate-mi aduc aminte polimerizarea la rasina asta pacatoasa este exoterma binisor deci orice substrat ai folosii e bine sa fie foarte uscat si cumva rezistent termic. din cauza asta am recomandat hartia. Acum depinde si cum si cat accelerator pui in rasina si cam ce temperatura ambientala ai cand faci asta. Presupun ca ai deja un butoi de rasina poxipol si nu vrei sa renunti la el altfel nu vad de ce incapatanarea asta de a nu folosi epoxy. O solitie fiabila ar fi ca stratul protector sa fie chiar o mana de rasina epoxy. Habar nu am ce vrei sa faci dar iti mai spun o data. Daca nu folosesti stratimat, substrat special pregatit pentru lucrul cu poliesterica, e pacat sa nu treci la epoxy
 
Nu cred insa ca tu vrei sa faci o barca altfel foloseai epoxy. poliesterica este recomandata doar in matrita alaturi de stratimat

Daaa... nu vreau sa fac o barca, vreau sa repar si sa modific o barca industriala construita din fibra si rasina poliesterica. Am citit, pe aici si pe dincolo, ca se recomanda sa se repare tot cu rasina poliesterica si cu stratimat nu cu epoxidica. Ma gândeam, in spiritul constructiei caiacului de aici, de ce n-as face cofrajul din polistiren extrudat pe care, oricum, il voi scoate dupa polimerizare. Si atunci, cu ce acopar polistirenul extrudat ca sa-l plachez apoi cu stratimat si rasina poliesterica. Sau ce alt material la fel de usor prelucrabil ca polistirenul extrudat sa folosesc? Placajul, am citit, nu prea este compatibil cu poliesterica si apoi este si mult prea rigid pentru curburile barcii. Nu vreau sa ma gândesc la ipsos sau alte materiale de constructii. Si nici la tabla sau placaj.
 
ne scuteai de mult efort intelectual daca spuneai direct ce vrei sa faci. acum sincer sa fiu, nu cred ca esti primul care restaureaza o barca deci nu cred ca trebuie sa inventezi un sistem nou de lucru. Sunt o multime de doctori de barci pe aici care te pot indruma catre cele mai bune solutii numai sa aduci "pacientul" sa-l vedem si noi, sa-i studiem "afectiunile" ca restul e usor. Tu sa ai chef de munca :)
 
ne scuteai de mult efort intelectual daca spuneai direct ce vrei sa faci. acum sincer sa fiu, nu cred ca esti primul care restaureaza o barca deci nu cred ca trebuie sa inventezi un sistem nou de lucru. Sunt o multime de doctori de barci pe aici care te pot indruma catre cele mai bune solutii numai sa aduci "pacientul" sa-l vedem si noi, sa-i studiem "afectiunile" ca restul e usor. Tu sa ai chef de munca :)

Ai dreptate, era mai simplu sa pun "obectul". Dar ca principiu, pentru orice alt "obect", cu poliesterica si polistiren sau ce alt suport usor de modelat? Merita discutia... Ma mai scobesc si mai vad. Multumesc mult.
 
Alec, m-ai prostit. E atat de usor sa folosesti polistirenul incat cred ca pana la urma...fac si eu unul doar asa, de plictiseala. O sa fac niste experimente maxime pe el. Raman indragostit de lemn totusi. N-am loc, n-am conditii dar e prea amuzant sa-mi refuz placerea :)
 

Atașamente

  • 2014-09-09 15.00.11.jpg
    2014-09-09 15.00.11.jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 101
foarte tare!

chiar imi doream sa se mai apuce careva de un caiac de polistiren, are prea multe avantaje pentru a fi trecut cu vederea
 
Composite Sandwich Core Panel - machanics and principals in josul paginii, modul cum cedeaza un miez slab. Site-ul are o multime de info pt practicieni.
Il foloseau altii de mult si la caiace daca era ok. Nu vrea sa va necajesc dar cred ca va entuziasmati prea tare. Faptul ca se prelucreaza usor nu e mare lucru. Munca suplimentara de ranforsare si costul materialelor pentru aceasta ar putea sa scada din avantajul initial.
 
@ mariusf

am incercat cu diluant alchidic, obisnuit, nu are aproape niciun efect asupra polistirenului

insa merge usor de indepartat in mod mecanic cu cuterul sau cu o freza
 

Back
Sus